BASIN AÇIKLAMASI

29 Nisan 2014 Salı

 Geçtiğimiz günlerde çeşitli basın organlarında yer alan “ LPG’li Araç Sahiplerine Kötü Haber”, “LPG’li Araçlar Muayeneden Geçemeyecek” ve “Silindir LPG Tankları Muayeneden” geçemiyor gibi haberler gerçeği tam olarak yansıtmamakla birlikte sektörümüzde ve kamuoyunda gereksiz endişeler doğurmuştur.

 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının trafiğin güvenliğini sağlamak amacı ile güncellediği kusurlar tablosunda araçların net boş ağırlığı ile azami yüklü ağırlığı arasında ki fark, araçlara takılan LPG sisteminin ağırlığından daha az ise geçmişte TÜVTürk Araç Muayene İstasyonlarında hafif kusur olarak görülüp aracın trafik tescili gerçekleştirilebiliyordu. İlgili Bakanlığın geçmiş dönem yönetmeliklerine göre LPG montajı yapılan araçların TÜVTürk Araç Muayene İstasyonlarından trafik tescil belgesi alabilmesi için Makine Mühendisleri Odasından son bir ay içerisinde almış oldukları Sızdırmazlık Raporunu TÜVTürk istasyonlarına ibraz etmeleri gerekmekteydi. Yine ilgili yönetmeliklere göre LPG montajı yapılan araçlarda LPG sisteminin ağırlığı aracın net boş ağırlığı ve azami yüklü ağırlığı arasındaki farktan fazla ise MMO tarafından o araca sızdırmazlık raporu verilmiyordu. Ulaştırma Bakanlığı tarafından TÜVTürk Araç Muayene İstasyonlarında LPG’li araçların tescili için MMO tarafından verilen sızdırmazlık raporunun bulunmaması ağır kusurdan hafif kusura çevrildi. Yapılan yeni düzenleme yeni bir uygulama getirmediği gibi yalnızca geçiş sürecinde oluşan boşluğu gidermeye yönelik bir uygulamadır. Yönetmelik değişikliği habere konu olduğu gibi bütün LPG’li araç sahiplerini ilgilendirmemektedir. Yalnızca bazı marka ve modellerin istihap hadlerinin yönetmeliklere göre LPG montajı yapmaya uygun olmaması ile ilgilidir. Geçmişte de TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi sahibi olan LPG Dönüşüm ve Montaj Servisleri ilgili marka ve model araç sahiplerini bu konuda uyarıyor LPG dönüşümlerini yapmıyorlardı.

 

Yeni yönetmeliğe göre, net boş ağırlığı ile azami yüklü ağırlığı arasındaki fark kişi sayısı ve taşıyacağı yük için yeterli değilse ağır kusur kabul edilecek ve muayene yapılmayacak. Halihazırda trafik tescil belgelerini almış LPG’li araç sahiplerini zor durumda bırakacak bir uygulama yoktur. Ya da basına yansıdığı gibi LPG’li araç sahiplerinin LPG tankları silindir ya da simit olduğu için değiştirmeleri söz konusu değildir. Çıkan yeni düzenleme geçmişte de LPG montajı yapılamayan bazı marka ve modellerle ilgili bir uygulamadır.

 

Araçlarda Azami Yüklü Ağırlık Nasıl Hesaplanır

 

Aracın net boş ağırlığı = x kg

 

Bir yolcu 68 kg, Dört yolcu  4x 68 kg = 272kg

 

Bagajda taşınabilen yük her yolcu başına  7 kg x 4=28 kg

 

Net boş ağırlığı ile azami yüklü ağırlığı arasındaki fark 375 kg olursa şoför ve yolcu başına 7 kg yük net boş ağırlığının içinde sayılmaktadır.

Aracın net boş ağırlığı olan x’in 800kg olduğunu var sayalım. Aracın azami yüklü ağırlığı ise 1100 kg ise 800kg+300kg = 1100 kg. Bu aracın var olan yönetmeliklere göre bagajında yük bile taşıması mümkün değildir.

 

Aracın net boş ağırlığı ile azami yüklü ağırlığı arasındaki fark 300 kg’ nin üzerinde olur ise o ağırlığa göre sistem kullanılarak LPG montajı yapılabilir.

 

LPG Sisteminin Ağırlık Hesabı Nasıl Hesaplanır

 

Örnek bir araca 40 litrelik bir tankla LPG montajı yapıldığını var sayalım. LPG tanklarına sistem güvenlik tertibatları nedeniyle ancak hacminin %80’ni kadar dolum yapılabilir. Buna göre,  40 litrelik bir LPG tankına ancak 32 litre Otogaz dolumu yapılabilir. Tankın içindeki otogazın toplam litresi 0.56 katsayısı ile çarpılarak LPG’nin kg cinsinden ağırlığı bulunur. 40 litrelik bir LPG tankının kendi ağırlığı ortalama 20 kg’dır ve her tankın kendi net ağırlığı tankın üzerinde yazılı olarak bulunur. LPG sisteminin montajında kullanılan bakır boru ve diğer ekipmanların ortalama ağırlığı ise 7 kg’dır. Kısacası 40 litrelik bir tankla yapılan LPG montajı aracın ağırlığına fazladan 38 kg katmaktadır. Yürürlükteki  yönetmeliğe göre aracın net boş ağırlığı ve azami yüklü ağırlığı arasında 340 kg fark varsa  bu araca 40 litrelik tankla LPG montajı yapmak mümkün olabilir.

 

Ancak yürürlükteki yönetmeliklerimiz nedeniyle, bırakın LPG montajını piyasadaki bazı marka ve model araçların net boş ağırlığı ile azami yüklü ağırlığı arasında fark maalesef bu araçların trafiğe çıkmasına bile engel teşkil etmektedir.

 

Ülkemizde her yıl yaklaşık 300 bin araca yeni LPG montajı yapılmaktadır. Türkiye ‘deki LPG ‘li araçların sayısı yaklaşık 4 milyona ulaşmıştır. Basında “LPG’li Araç Sahiplerine Kötü Haber” gibi manşetlerle yer alan bu yönetmelik değişikliğinden dolayı ne aracına yeni LPG montajı yaptırmak isteyen araç sahiplerinin ne de LPG’li araç sahiplerinin endişe duymasına temel oluşturabilecek herhangi bir durum yoktur.

 

 Kamuoyunun bilgisine saygılarımla sunarım.

 

Otogaz Dönüşümcüleri Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı

 

Asım Şafak

 

scroll up
WhatsApp Destek