Benzin Fiyatı 2 Katına Çıkabilir

22 Mayıs 2012 Salı

 Kuzey Afrika'daki karışıklıkların Libya ve Cezayir'den yapılan petrol ihracatını yavaşlatması ya da durdurması halinde petrolün varil fiyatının bu yıl 220 dolara kadar çıkabileceği bildirildi. Libya'daki istikrarsızlığın diğer petrol üreticisi ülkelere yayılması endişesiyle ham petrolün fiyatı (Brent) dün son iki yılın en yüksek seviyesine çıkarak 110 dolara yaklaşmıştı. 

Dubai'de basılan Gulf News'taki habere göre Nomura Holding, siyasi karmaşanın devam etmesi halinde petrol fiyatının 220 dolara kadar çıkabileceğini iddia etti. Libya ve Cezayir'in petrol üretimini durdurması halinde ise varil fiyatının 220 doların da üzerine çıkmasından endişe ediliyor. 

Frost & Sullivan'da görevli analizci John Siddarth, "Ortadoğu ülkelerindeki kriz devam ederse petrol fiyatının iki hafta içerisinde 115-120 dolara ulaşabileceği" tahmininde bulundu. Siddarth, petrol fiyatlarının küresel enflasyon baskısını artırmasından dolayı ekonominin istikrarının da etkileneceğini kaydetti. 


Bunun yanısıra Suudi Arabistan petrol bakanı Ali El Nueymi, herhangi bir sıkıntı yaşanması halinde Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu'nun (OPEC) petrol üretimini artıracağını açıkladı. Kaynaklara göre OPEC üyesi Libya, günde 1.6 milyon varil petrol üretiyor.

Alıntı:

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2011/02/23/benzin_fiyati_2_katina_cikabilir

scroll up
WhatsApp Destek