Çevreci Motora Vergi Teşviki Gelsin

22 Mayıs 2012 Salı

 'Çevreci motora vergi teşviki gelsin'

Amerika ve Avrupa piyasalarını sarsan ekonomik kriz, araba satışlarını da etkiliyor. Tüketiciler tasarruf için yakıtta cimri otomobillere yöneliyor.

Daha az yakıt tüketen çevreci otomobiller Türkiye'de de yaygınlaşıyor. Toyota'nın ilk olarak 1997 yılında üretmeye başladığı dünyanın ilk seri üretim hibrit otomobili Prius, önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye'de satışa çıkıyor. Toyotasa Genel Müdürü İbrahim Orhon, hibrit otomobillerin daha az yakıt tüketerek çevreye yayılan zararlı gaz miktarlarının düşmesinde önemli katkıları olduğunu ifade ediyor. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de çevreci araçlara vergi avantajı ya da destek sağlanmamasının bu araçların yaygınlaşmasını olumsuz etkilediğini belirten Orhon, "Çevrenin öneminin sıklıkla vurgulandığı bu dönemde hibrit türü araçlara vergi teşviki gelmesini istiyoruz." diyor.

İbrahim Orhon, önceki gün başlayan Paris Otomobil Fuarı'nda gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. 2009 yılında Toyota'nın model bombardımanına geçtiğini hatırlatan Orhon, bu modellerden altısının ana model olarak ürün gamını oldukça genişleteceğini söyledi. D sınıfında daha iddialı hale gelen ve dünya tanıtımı Paris'te yapılan yeni Avensis'i 2009 yılı ilk çeyreğinde satışa sunacaklarını ifade eden Orhon, bir süredir bu sınıfta pazar kaybettiklerini ancak yeni modelle birlikte bu sınıftaki rekabette ilk 3 marka arasına tekrar gireceklerini belirtti. Avensis ve Prius'un yanı sıra markanın yeni küçük SUV modeli Urban Cruiser, 3 kişilik IQ, yeni Verso gibi modellerin de 2009 yılı içinde Türk tüketicisiyle buluşturulacağını söyleyen Orhon, "Toyota'nın tüm ürün serisiyle çok daha güçlü hale geleceğiz." dedi. Toyota'nın özellikle Amerika'da lüks otomobil sınıfında öne çıkan markası Lexus, önümüzdeki yıl sonundan itibaren Türkiye'de Sabancı Holding çatısı altında satışa sunulacak. Önümüzdeki hafta İstanbul'da düzenlenecek Auto Show'da sergilenecek Lexus'un satışlarına 2009'un sonunda başlanacak. Genel Müdür Orhon, "Satışa çıkacak 3 model de hibrit olacak. Amacımız yüksek satışlar değil, kendimizi diğer markalardan ayrıştırmak istiyoruz." diye konuştu. Toyota'nın yeni hibrit otomobili Prius da Auto Show'da sergilenecek. 30 adet Prius marka test aracı hibrit teknolojisini Türk tüketicisine tanıtmak için 7-8 ay boyunca yollarda olacak.

Öte yandan, Toyota Avrupa Başkan Yardımcısı Thierry Dombreval, gelecek yıl 18 yeni modelin tanıtımını yapacaklarını, bu modellerden birinin Türkiye'de üretilecek yeni model olacağını söyledi. Yeni modelin detaylarıyla ilgili bilgi vermeyen Dombreval, "Avrupa ve Rusya pazarı için önemli bir model." demekle yetindi. Söz konusu modelin üretimine 2009 içinde başlanacak. Halen Auris ve Verso modellerini Türkiye'de üretip yüzde 95'ini Avrupa pazarları başta olmak üzere 35 ülkeye ihraç eden Toyota Türkiye, 2007 yılında 162 bin araç üretip elde ettiği 2,8 milyar dolarlık ihracat geliriyle otomotiv sektörünün en büyük ikinci firması oldu. Fiat Binek ve Ticari Araçlar Üst Yöneticisi Lorenzo Sistino, Türkiye'de üretilen ve sınıfında önemli bir yer edinen Linea'nın Avrupa'daki satışlarından çok memnun olduklarını söyledi. Sistino, önümüzdeki yıl Avrupa pazarının nasıl şekilleneceğini tahmin etmenin güç olduğunu, değişime ayak uyduran markaların başarılı olacağını vurguladı. Fiat'ın CEO'su Sergio Marchionne ise firmanın 2009 hedeflerini gözden geçirmesine gerek olmayacağını umduğunu; ancak bu yılın son çeyreğinde ne kadar ilerleme sağlandığını görmek gerektiğini belirtti. Paris Otomobil Fuarı'nda gazetecilerle konuşan Marchionne, Fiat'ın ABD pazarına girme planlarında finansal krize rağmen değişiklik olmadığını ve Fiat'ın tasarladığı gibi, Alfa Romeo markasını ABD pazarına 2010 yılında sunacağını söyledi. Marchionne, "Umuyorum ki 2009 hedeflerini gözden geçirmek zorunda kalmayız." dedi. Fiat Ticari Araçlar İş Birimi Direktörü Okan Baş ise Türkiye'de satışlardaki daralmadan dolayı otomobil fabrikalarında üretime verilen araların anlık yapılan dengelemeler olduğunu, bu gelişmeleri kriz olarak adlandırmanın yanlış olacağını söyledi. Peugeot Başkanı Jean Philippe Collin ise enteresan bir üretim merkezi olarak nitelendirdiği Türkiye için büyük hedefleri olduğunu söyledi. Collin, Peugeot'nun planladığı yeni yatırım konusunda yürütülen çalışmaların bir bölümünü Türkiye'nin oluşturduğunu ancak henüz karar aşamasına ulaşmadıklarını söyledi.

Memduh Taşlıcalı www.zaman.com.tr

scroll up
WhatsApp Destek