Elizabeth LPG' li Otomobile Biniyor

22 Mayıs 2012 Salı

 Tüm Oto Gaz Montajcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Asım Şafak, otogaz tüketen araçların (LPG) Avrupa'da hızla yayıldığını söyledi. Şafak ayrıca, Britanya Kraliçesi Elizabeth'in LPG'li bir araca bindiğini iddia etti

25/10/2006 (735 kişi okudu)
AA - İSTANBUL - Türkiye'de otogaz (LPG) kullanan araç sayısının 1.5 milyona ulaştığı belirtiliyor. Tüm Oto Gaz Montajcılar Derneği (TOMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Asım Şafak, Makine Mühendisleri Odası'nın (MMO) verilerine göre Türkiye'de her yıl 150 bin civarında yeni LPG'li aracın trafiğe çıktığını söyledi. İstanbul'da her ay ortalama 3 bin araca LPG dönüşümünün yapıldığını kaydeden Şafak, "Bu rakamla Türkiye, Avrupa'nın ve dünyanın en büyük LPG'li araç parklarından birine sahip. LPG'li araç sayısı toplam araçların yüzde 25'ine eşit" dedi.
'AB otogazı teşvik ediyor'

AB ülkelerinin bu orana önümüzdeki beş yıl içinde ulaşmaya çalıştığına ve bu konudaki politikalarını buna göre şekillendirdiğine dikkat çeken Şafak, "Türkiye'nin bu orana çoktan ulaşması oldukça sevindirici. Dünyadaki en büyük otogaz tüketimi yapılan ülkeleri Güney Kore, Japonya, Meksika, Türkiye, İtalya, Polonya, Fransa, Almanya, İngiltere olarak sayabiliriz" diye konuştu. Şafak, Avrupa hükümetlerinin oto gazı teşvik edici politikalar izlediklerini, böylece otogazın çok hızlı bir şekilde yayıldığını belirterek, şunları söyledi,
"Avrupa ülkelerinin hemen hepsi vergi teşvikleri uyguluyor. Bir kısmında otogazlı araçlardan otopark ücreti alınmıyor, hatta bir kısmında LPG montaj maliyetinin büyük bir bölümü devlet tarafından karşılanıyor.

'Lüks araçlar taktırıyor'

Mesela İtalya'da şehir merkezlerinin büyük bir çoğunluğuna otogazlı araçlardan başka araç sokulmuyor. Oto gaz, özellikle çevreci olduğu için Avrupa da büyük bir genişleme alanı buluyor. Mesela Britanya Kraliçesi II. Elizabeth'in bir aracının LPG'li olduğunu biliyor muydunuz?" Şafak, son dönemde LPG dönüşüm teknolojilerin çok gelişerek yeni nesil araçların teknolojilerine sahip olmaları ve buna uygun modellerin geliştirilmesiyle, yeni sistem LPG kitleriyle son model araçlara sorun yaşamadan ve aracın orijinalliğini bozmadan bütün elektronik sistemleriyle uyumlu LPG montajının yapılabildiğini belirterek, şöyle konuştu: "Türkiye'de bugüne dek LPG, hep fiyat avantajı göz önünde bulundurularak tercih edildi. Bu da 'LPGyi kalitesiz ve ucuz araçlar kullanıyor' gibi bir algı yarattı. Birçok lüks araç sahibi araçlarında LPG kullanırken bunu gizleme gereksinimi duydular. Şimdi kamuoyunda LPG'ye olan güvenin artmasıyla, lüks araçlarda LPG'ye ilgi başladı. Artık son model jiplerde oldukça sık LPG kullanılıyor. Tüketici nezdinde güvenilirliği çok büyük olan akaryakıt şirketlerinin istasyonlarında otogaz satmaya başlamaları da bu ürüne olan güveni ve talebi de tetikledi tabii..."

scroll up
WhatsApp Destek