LPG, ‘destek yakıt’ olarak teşvik bekliyor

26 Ocak 2013 Cumartesi

LPG, ‘destek yakıt’ olarak teşvik bekliyor

 

Bugün stratejik bir ürün haline gelen doğalgazın da bir gün tükeneceğini savunan LPG sektörü, bu yüzden daha ucuz ve çevreci olan LPG’nin destek yakıt olarak teşvik edilmesini istiyor.

FAHRİ SARRAFOĞLU

İstanbul Ticaret Odası LPG Sıvı Gazlar ve Otogaz Montaj Servisleri Meslek Komitesi Başkanı Erkan Kınacı, sektörün makro düzeyde somut bir yol haritasına acil ihtiyaç duyduğunu söyledi. LPG’nin (Sıvılaştırılmış Petrol Gazı) çevre dostu olduğunu, pekçok hidrokarbona göre karbon-hidrojen oranının düşük kaldığını belirten Kınacı, “Bugünkü karbon salınımının 2020 yılında yüzde 20 azaltılması hedeflenmekle birlikte çok önemli bir alternatif kaynak olan LPG’nin tüplü ve dökme segmentteki piyasa gelişimini daraltan anlamda olumsuzluklar söz konusu“ dedi.
Kırsal alanda veya metropollerin varoşlarında yaşayan dar gelirli tüketicilerle, henüz doğalgaz bağlanmamış işletmelerin LPG kullanmaları yönünde teşvik edilmesi gerektiğini ifade eden Kınacı, “Bu bölgelerde doğalgaz kullanımı az. Doğalgaz dağıtım şirketlerinin de mutabakatı doğrultusunda bu tür mahallerde dökme ve tüplü LPG kullanımına doğalgazla eşdeğer vergisel desteklerle olanak tanınmalı. Doğalgaz bağlanmamış işletmelerin gelişimi ve rekabet edebilmeleri için diğer yakıtlara tanınan vergi teşvikleri LPG için de tanınmalı” diye konuştu.
Kınacı, doğalgazın stratejik bir ürün haline geldiğini, ancak kesintiye uğrayabileceği dönemlerin de düşünülerek LPG ikamesinin desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Kınacı, son olarak da, “LPG yedekleme ünitelerinin özendirilmesi için mevzuat düzenlemelerinin yapılmasını, yenilenebilir enerji kaynaklarında LPG’nin destek yakıt olarak teşvik edilmesi için prosedürün belirlenmesini istiyoruz” şeklinde talepte bulundu.

* * *

AB, otogaz kullanımını teşvik ediyor

“Türkiye’nin, sadece daha fazla enerjiye değil, daha fazla çeşitte enerjiye ihtiyacı var” diyen İTO Meclis Üyesi Mehmet Tufan Mut, ülkemizin enerji havuzunda LPG’nin önemli bir alternatif sunduğunu söyledi. Evlerde, sanayide ve otomobil yakıtı olarak kullanılan LPG’nin, verimliliği ve çevreciliği ile daha fazla tercih edilen, geleceğin temiz dünyasına katkıda bulunan bir enerji kaynağı olarak görüldüğünü anlatan Mut, “Arz güvenliği, taşıma ve kullanım alanındaki önemli avantajları sebebiyle LPG, dünyada hemen her ülkenin enerji havuzunda stratejik bir değere sahip“ dedi. Mut, AB Komisyonu’nun, geçtiğimiz Ocak ayında uzmanlara hazırlatarak yayınladığı ‘Gelecekte Ulaşım Yakıtları Raporu’ ile 2050 yılına kadar petrole alternatif yakıtlar üzerine öngörülerini kamuoyuyla paylaştığını hatırlattı. Raporda, 40 yıllık ömrü kalan petrole karşı, sürdürülebilir enerji kaynağı alternatiflerinin ana nedenleriyle sıralandığını anlatan Mut, “Bu rapor, karbon emisyonlarını 2020 yılına kadar yüzde 20, 2050 yılına kadar yüzde 80-95 oranında azaltmayı hedefleyen Avrupa ülkeleri için bir yol haritası niteliği taşıyor. LPG’yi evde, sanayide, tarım alanlarında tüplü ve dökme; otogaz alanında ise önemli bir alternatif yakıt olarak kabul eden AB, 2020 yılına kadar otogaz kullanımını 3 kat artırmayı amaçlıyor. Bunun için teşvik edici adımlar da atıldı” diye konuştu.
İTO’nun, taksisini seçmek üzere bugünlerde yürüttüğü bir kampanyaya atıfta bulunan Mut, seçilecek taksi kadar yakıtının da çevreci olmasının önemine vurgu yaptı. Mut, LPG’nin benzinden, dizelden ve elektrikten daha çevreci olduğunun altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bütün dünya, metropollerde ulaşım kaynaklı egzoz emisyonlarını düşürmek için büyük çabalar harcıyor. Her gün on binlerce taksi kentlerimizde milyonlarca kilometre yol kat ediyor. Dolayısıyla bu sadece İstanbul’un bir seçimi olmayacak. İstanbul, bu seçimi ile hem Türkiye’ye hem de dünyaya örnek olma fırsatı yakalayacak. O nedenle yalnız İstanbul’un değil, Türkiye’nin taksisi LPG’li olsun diyoruz.”

* * *

Otogaz dönüşüm servisleri yakın takibe alınmalı

Otogaz dönüşü münün Sanayi Bakan lığı’nın belirlediği standartlarda yapılması gerektiğini vurgulayan Komite Başkan Vekili Asım Şafak, buna göre TSE HYB belgesi olmayan yerlerin otogaz dönüşümü yapmasının mümkün olmadığını hatırlattı. Standardlara uygun olmayan ve eğitimsiz elemanlarla yapılacak bu dönüşümlerin halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye atabileceğine dikkat çeken Şafak, “Bu yüzden Bakanlık otogaz dönüşüm servislerini yakın takibe almalı. Sanayi İl Müdürlüğü ekipleri, bulunduğu illerde denetim yapmaya başlamalı ve bu işyerleri hakkında cezai işlem başlatmalı” uyarısında bulundu. Şafak, imalatçı ve ithalatçı firmaların internet sitelerinde yetkisiz yerlerin bayi olarak yayımlandığını, bu durumun da tüketiciyi yanılttığını belirterek, merdiven altı dönüşümün önlenmesi için bu konu üzerinde hassasiyetle durulması gerektiğini kaydetti.

* * *

Vergiler fiyatları artırmıyor

Basında akaryakıt ve LPG ürünlerindeki yüksek fiyat oluşumunun sebebinin vergilere bağlandığı yönündeki beyanları üzüntü ile karşıladığını söyleyen İTO Meclis Üyesi Yılmaz Cömert, bunun doğru olmadığını belirtti. Vergilerin nispi değil, maktu olduğunu hatırlatan Cömert, yapılan bir çalışma sonucuna göre 2004 yılında sektörlerin serbest piyasa ekonomisine geçmeden önce fiyat içersindeki vergi payı yüzde 70 iken, günümüzde bu oranın yüzde 67 olduğunu dile getirdi. Tamamı ithal ve fiyatları kontrol edilemez ürünler için vergi oranlarının yüksekliğinden bahsedilmemesi gerektiğine işaret eden Cömert, yüksek vergi konusunu akaryakıt ve LPG sektör şirketleri ile bayilerin devamlı gündeme getirmelerinin de düşündürücü olduğunu kaydetti.
Otogaz sistemine dönüşümde dikkat edilecek en önemli hususu, kit olarak algılanan aparatın güvenli marka olması ve değişimi standartlara uygun yapacak servisler şeklinde açıklayan Cömert, sektörün bu konuda ciddi sıkıntılar yaşadığını ifade etti. Kalorilik bazda değerlendirildiğinde, değişim maliyetleri de dikkate alındığında LPG’nin doğalgazdan daha ucuz olduğunu belirten Cömert, “Günümüzde otogaz litre fiyatı benzine göre yüzde 30 daha ucuz. Ayrıca LPG ürününün sanayinin ısıl işlemlerinde buhar elde etmede kullanıldığı da bir gerçek” diye konuştu.
“LPG sektörünün özellikle tüp/gaz segmentinde Avrupa ülkeleri içerisinde en yüksek satışı olan ülkeyiz” diyen Cömert, Avrupa ülkelerinde tüp/gaz satışı ve dağıtım sisteminin çok farklı olduğu açıklamasını yaptı. Türkiye’de sayıları 67’ye ulaşan dağıtım şirketinin faaliyette bulunduğunu anımsatan Cömert, 29 Avrupa ülkesinin tamamında bu kadar dağıtım şirketi olmadığını anlattı.

* * *

Sektörün yüzde 92’si ithalata bağlı

* LPG ürünü, yüzde 5 petrolden, yüzde 95 doğalgaz yataklarından üretilir.
* Türkiye LPG ürünü ile 1960’ların başında tanıştı. Bugün 10 milyon hanede ve işyerinde bu ürün (tüp/gaz) kullanılır.
* Sektörde 16 bin bayi ve 150 bin personel hizmet verir.
* İstanbul’da 2 bin bayi, 40 bin çalışan mevcut. 418 otogaz istasyonunda otomobillere yakıt ikmali yapılır.
* Evde yemek pişirme, sıcak su temin etme, ısınma, aydınlatma ve soğutma amaçlı kullanılır.
* Diğer bir kullanım alanı ise otogaz adı altında benzinli araçlardır.
* Ucuz, çevre dostu olması, en önemli tercih nedeni.
* Sektörün en büyük tehdidi yüzde 95’inin ithalata bağlılığıdır.
* Artan talep karşısında otogaz, LPG sektöründen çıkıp akaryakıtın bir uzantısı gibi algılanmaya başlandı.

Yorumlar
Yorumunu bırak
Yorum başlığı:
Yorum:  
Kayıtlanılmadı
Oluşturulma zamanı: 17.1.2015 14:29
Great arlitce, thank
Great arlitce, thank you again for writing.
Kayıtlanılmadı
Oluşturulma zamanı: 20.1.2015 01:52
Pro ty, kdo nemajed
Pro ty, kdo nemajed předliš času-pokud přeskočedte na poslednedch 5 minut předspěvku, zedskate patrně to nejdůležitějšed z cele9ho<a href="http://tyokkarq.com"> vtpsouyen</a>ed Prof. Přibe1ně. Jen se bojedm, zda se to dostane k ušedm našed pre1vned "akademie", ktere9 to bylo určeno předevšedm...
Kayıtlanılmadı
Oluşturulma zamanı: 21.1.2015 09:38
Ahoj. Jedeme s mou s
Ahoj. Jedeme s mou slečnou v sobotu re1no ze Strakonic ( Pedsek, Te1bor, Pelhřimov a Brno ). Me1me dvě volne1 medsta. Re1di někoho svzmeee. Zpět se  vracedme po fine1le. 773 178 394. Zdar a sedlu. http://rwzvmwyeeto.com [url=http://czwxnrphq.com]czwxnrphq[/url] [link=http://szgypiw.com]szgypiw[/link]
Kayıtlanılmadı
Oluşturulma zamanı: 22.1.2015 07:49
What a joy to find <
What a joy to find <a href="http://njnumomzxwa.com">somnoee</a> else who thinks this way.
Kayıtlanılmadı
Oluşturulma zamanı: 24.1.2015 19:14
If you're looking to
If you're looking to buy these aretclis make it way easier. http://gxcnxykfnqv.com [url=http://krwpwifadxd.com]krwpwifadxd[/url] [link=http://ftiavzo.com]ftiavzo[/link]
Kayıtlanılmadı
Oluşturulma zamanı: 3.10.2015 22:24
ahoj, pojdeme v pioa
ahoj, pojdeme v pioatk vecer kolem seste/sedme z prahy, dve miesta v starej felde volne, naspat v nedelu rano az sa vyspime a pomozeme zobanovi co to uklidit, zdar
Kayıtlanılmadı
Oluşturulma zamanı: 3.10.2015 22:45
Pro ty, kdo nemajed
Pro ty, kdo nemajed předliš času-pokud přeskočedte na poslednedch 5 minut předspěvku, zedskate patrně to nejdůležitějšed z cele9ho vpoesuytned Prof. Přibe1ně. Jen se bojedm, zda se to dostane k ušedm našed pre1vned "akademie", ktere9 to bylo určeno předevšedm...
Kayıtlanılmadı
Oluşturulma zamanı: 9.10.2015 00:23
ste1hnout (prave9 tl
ste1hnout (prave9 tlačedtko myši a uložit odkaz jako) nebo norme1lně otevředt levfdm klikem, zkopedrovat text   vložit do mejlu <a href="http://tpmgedgmjn.com">dopast</a> Vaše fadaje a  poslat na : prostě mejlem napiš Vle1ďovi, že se přihlašuješ
Kayıtlanılmadı
Oluşturulma zamanı: 9.10.2015 00:23
Ahoj. Jedeme s mou s
Ahoj. Jedeme s mou slečnou v sobotu re1no ze Strakonic ( Pedsek, Te1bor, Pelhřimov a Brno ). Me1me dvě volne1 medsta. Re1di někoho<a href="http://hghxxcqnojq.com"> smveeze</a>. Zpět se  vracedme po fine1le. 773 178 394. Zdar a sedlu.
Kayıtlanılmadı
Oluşturulma zamanı: 9.10.2015 19:34
Hello HP Team,I got
Hello HP Team,I got tranfer from Ahmedabad to Udaipur ( Rajasthan) & have redcnesie at Basera Soc, Bedla Road ,  Udaipur . Please advise me the concern distributor's detail for this area to get the connection .regards,8980098772 http://ozxbfrwoejf.com [url=http://zycwjbegrx.com]zycwjbegrx[/url] [link=http://txevqiyoiwr.com]txevqiyoiwr[/link]
Kayıtlanılmadı
Oluşturulma zamanı: 9.10.2015 19:35
ahoj, pojdeme v ptoa
ahoj, pojdeme v ptoaik vecer kolem seste/sedme z prahy, dve miesta v starej felde volne, naspat v nedelu rano az sa vyspime a pomozeme zobanovi co to uklidit, zdar http://cbcnje.com [url=http://vahulzuku.com]vahulzuku[/url] [link=http://dzuvexkt.com]dzuvexkt[/link]
Kayıtlanılmadı
Oluşturulma zamanı: 11.10.2015 18:07
Renee, thanks for<a
Renee, thanks for<a href="http://eabmdruawd.com"> kieepng</a> us posted.  I enjoy your updates very much.  Big fan.  Hope the knee gets back to normal asap.  From the speeds you're running, sounds like all is well.  I think you have some very good docs looking out for you.  When do you plan to compete again?
Kayıtlanılmadı
Oluşturulma zamanı: 11.10.2015 18:07
ste1hnout (prave9 tl
ste1hnout (prave9 tlačedtko myši a uložit odkaz jako) nebo norme1lně otevředt levfdm klikem, zkopedrovat text   vložit do mejlu<a href="http://mcxdbfcuw.com"> dspaot</a> Vaše fadaje a  poslat na : prostě mejlem napiš Vle1ďovi, že se přihlašuješ
Kayıtlanılmadı
Oluşturulma zamanı: 12.10.2015 02:21
Hello Colleen,thanks
Hello Colleen,thanks for sharing a short time of wornikg together with your special sense of customer orientation. I really enjoyed your green influence to the team and to the customer relationship.Please appologize my bad english.Don't forget your german during the next year.See you in the Internet,Michael http://zdnlgqvfte.com [url=http://nzgczmima.com]nzgczmima[/url] [link=http://qffhmdx.com]qffhmdx[/link]
Kayıtlanılmadı
Oluşturulma zamanı: 12.10.2015 02:21
Hello HP Team,I got
Hello HP Team,I got tranfer from Ahmedabad to Udaipur ( Rajasthan) & have reenisdce at Basera Soc, Bedla Road ,  Udaipur . Please advise me the concern distributor's detail for this area to get the connection .regards,8980098772 http://tjxwqqd.com [url=http://emlqfsvxcl.com]emlqfsvxcl[/url] [link=http://rufzbt.com]rufzbt[/link]
Kayıtlanılmadı
Oluşturulma zamanı: 25.12.2015 21:15
Renee, thanks for ke
Renee, thanks for kenepig us posted.  I enjoy your updates very much.  Big fan.  Hope the knee gets back to normal asap.  From the speeds you're running, sounds like all is well.  I think you have some very good docs looking out for you.  When do you plan to compete again?
Kayıtlanılmadı
Oluşturulma zamanı: 26.12.2015 04:16
Ask an LPG supplier.
Ask an LPG supplier.  They will have <a href="http://enuqfrjoco.com">detials</a> of heating costs based on square footage.  As for electricity a lightbulb costs the same to use whether its in a big or a small room.  Use the energy saving variety since they use less power.
Kayıtlanılmadı
Oluşturulma zamanı: 28.12.2015 18:23
I am curious, what k
I am curious, what kind of fees does an inisttute like IIITD charge. Reason I ask, is because, they have hired some brilliant Indian students who completed their PhD in the US and they are more than happy to return back. Seems like they recruited very professionally, in the US. Providing airfare, good hotels etc. And seem to be offering very competitive salaries to professors as well. Some brilliant students from IIT have returned to India to teach there.Is there a remote possibility of at least some IITs "breaking away" from the system and functioning as independent units like some of the IIITs. Functioning as one block under an IIT council makes them all the more subject to centralized control (and possibly weakens each inisttute as an individual inisttute). http://rmskekjgemi.com [url=http://gzdoxlsd.com]gzdoxlsd[/url] [link=http://yewxkm.com]yewxkm[/link]
Kayıtlanılmadı
Oluşturulma zamanı: 26.6.2016 01:21
سلام ØÂ
سلام خدمت شما و ممنون از ؆™˜˜Â­Ã²Â…اتÃêوÙÂÂمن تونستم آنلاین بازی کنم و تمام DLC ها رو هم دانلود کردم و همه رو آورد میخواستم بدونم چجوری تو این ورژن LEVEL مون رو ببریم بالا ممنون میشم اگه بگین!
scroll up
WhatsApp Destek