LPG' li Araç Sayısı 2.200 000' e Ulaştı

22 Mayıs 2012 Salı

 TOMDER Başkanı Asım Şafak, LPG'li araçların ''çevre dostu'' özelliği nedeniyle Avrupa'da hükümetler tarafından teşvik edildiğini anımsattı.

Tüm Oto Gaz Montajcılar Derneği (TOMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Asım Şafak, Türkiye'de LPG kullanan araç sayısının 2 milyon 200 bine ulaştığını söyledi. Şafak, LPG'li araç teknolojilerindeki gelişmelerin kullanıcı sayısını her geçen yıl artırdığını söyledi. Türkiye'deki araç sayısının 12 milyon olduğunu anımsatan Şafak, ''Bu araçlardan 6 milyon 400 bini benzinli. LPG'li araç sayısı ise 2 milyon 200 bine ulaştı. Bu sayıya her yıl 300 bin yeni araç katılıyor'' dedi.

LPG'li her aracın yıllık ortalama 1 ton civarında tüketim yaptığını belirten Şafak, bu yıl ise dünya genelinde yaşanan finansal krizin etkileri ve fiyat dalgalanmaları nedeniyle tüketimde yüzde 5'lik düşüş yaşandığını bildirdi.

Son yapılan zamlarla LPG'nin İstanbul için perakende satış fiyatının tonda 2 bin 241 dolara yükseldiğini belirten Şafak, şöyle konuştu:

''Fiyatlarda yaşanan dalgalanma düşen tüketimi daha da aşağıya çekiyor. Tüpraş ve LPG üretim firmaları ile yaptığımız görüşmelerde indirim olacağı söyleniyor. Önümüzdeki günlerde perakende fiyatlarında 100-200 dolar arasında bir indirim bekliyoruz. Bunun pompaya yansımasının ise 20-30 YKr arısında olacağını düşünüyoruz.''

LPG DÖNÜŞÜM SİSTEMLERİ DE UCUZLADI

Tüketimdeki düşüşün ve fiyat dalgalanmalarının, bin 200 ile bin 500 YTL civarında olan LPG dönüşüm maliyetini de etkilediğini anlatan Şafak, elektronik beyinle uyumlu çalışabilen 'sıralı sistem' dönüşümlerinin 900 YTL'ye kadar gerilediğini bildirdi.

Yapılan tüm girişimlere rağmen, ''merdiven altı'' montajların önlenemediğini ifade eden Şafak, ''Yaşanan fiyat düşüşünden faydalanmak isteyen araç sahipleri, montaj yapılacak atölyenin yasal olmasına özen göstermeli'' dedi.

TEŞVİK EDİLMELİ LPG'li araçların ''çevre dostu'' özelliği nedeniyle Avrupa'da hükümetler tarafından teşvik edildiğini anımsatan Şafak, Türkiye'de ise bu teşvikin fiyat yönünden sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Fransa'da hükümetin dönüşüm yaptıran araçların 2 bin avro olan masrafını üstlendiğini, Almanya'da emisyon testlerine göre LPG'li araçlarda vergi indirimi yapıldığını belirten Şafak, ''Londra'nın merkezine giren araçlardan 10 Pound alınır, ancak bu LPG'li araçlardan alınmıyor. Bizde ise bir teşvik söz konusu değil, benzin satışları düştüğü zaman LPG'ye zam yapılıyor. En azından fiyat yönünden LPG teşvik edilmeli'' diye konuştu. (aa)

scroll up
WhatsApp Destek