LPG' li Araçları Kapalı Alanlara Park Etme

22 Mayıs 2012 Salı

 LPG'li araçları kapalı alanlara park etme karmaşası çözüm bekliyor

Türkiye'de Likit Petrol Gaz (LPG) dönüşümü yapılmış ve standartlara uymayan araçları, kapalı garajlara park etme karmaşası sürüyor.

LPG'li araçları kapalı alanlara park etme karmaşası çözüm bekliyorTürkiye'de Likit Petrol Gaz (LPG) dönüşümü yapılmış ve standartlara uymayan araçları, kapalı garajlara park etme karmaşası sürüyor. Mevzuattaki belirsizlik nedeniyle pek çok yerde olduğu gibi, Atatürk Havalimanı'na ait 7 bin araçlık katlı otoparkta onlarca LPG'li araca ev sahipliği yapıyor. Park girişlerindeki güvenlik görevlileri LPG'li araçları özel olarak kontrol etmeyip, sadece araçların lastik bölümlerine ayna ile bakıyor.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı 1998'de yürürlüğe koyduğu yönetmelik ile LPG'li araçların kapalı garajlara park etmesini yasakladı. Bakanlık 2007 yılında yeni teknoloji ile dönüşümü yapılmış LPG'li araçların kapalı otoparklara girebilmesine prensipte onay verdi. Ancak ilgili yasa henüz çıkarılamadı.

Türkiye'de kaçak montaj işlemi gerçekleştirilen araçların tamamı, bu işlem ruhsatlarına işlenmediği için tehlike oluşturuyor. Patlama tehlikesi taşıyan bu tür araçlar, kapalı otoparkta tespit edilse bile herhangi bir ceza uygulanamıyor. Otoparkın havalandırma sisteminin standart dışı olmasının da bu şekildeki araçların gaz sızıntısı halinde patlama tehlikesini artırıyor.

Makine Mühendisleri Odası'nın raporuna göre Türkiye`de her 100 otomobilden 29'unda LPG sistemi var. Kayıtlı LPG'li araç sayısı 2004 yılında 1 milyon 500 iken bu sayı şu anda 2 milyon civarında. Petrol fiyatlarındaki artış daha ekonomik olduğu için söz konusu araçların sayısını da artırıyor. Bunun yanında LPG dönüşümünün ruhsatlara işlenmesinde de önemli bir artış yaşandı. 2005 yılında ruhsata tescilli araç oranı yüzde 67 iken, 2 yılda bu rakam yüzde 100'e ulaştı. Ancak Türkiye'nin LPG sistemi konusunda henüz Avrupa standartlarına ulaşmadığı vurgulandı.

Kaynak :petroturk.com

scroll up
WhatsApp Destek