OBDII TEKNOLOJİSİ

19 Mart 2013 Salı

 

OBDII

  Amerikan menşei bir protokoldür ve otomobillerin zararlı egzoz gazı emisyonlarını kontrol etmek için standartlaştırılmış ve zorunlu hale getirilmiştir. Bu sistem sayesinde özellikle motor olmak üzere otomobille ilgili sayısız detaylı teknik veriye (krank milinin pozisyonu, ateşleme sırası, motor yüklenme katsayısı, hava/yakıt karışım oranı gibi bir çok bilgiye ulaşmak  mümkündür. Standart’ın getirdiği zorunluluklardan biride otomobilin zararlı egzoz gazı emisyonu belli bir değeri aştığında motor arıza lambasının yanarak sürücüyü uyarmasıdır.

 1970 yılında Amerikan kongresi temiz hava yasası diye bir yasayı kongreden geçirdi. Çevre koruma ajansı (EPA) kuruldu. Egzoz emisyon değerlerini düşürmek için otomobil üreticileri elektronik kontrol ve yakıt besleme , ateşleme sistemlerine döndü. ECU kullanılmaya başladı.  Araçlara yerleştirilen bir çok   sensörle motor performansı ölçüldü ve en az kirlenme sağlamak için sistem ayarlanır duruma geldi.

  OBD II TEKNOLOJİSİ

  Kendi ayarını kendi yapan sistem !!

OBD II (on-board diagnostics second generation) ; li Kitler geliştirilmiş ecu(Elektronik kontrol ünitesi) beynin kendi ayarını kendisi yapması sayesinde . Otogaz montajı yapılan araçın arıza lambası yakma sorununu ortadan kaldırıyor. Özellikle yüksek güçteki araçlarla kusursuz uyum içerisinde çalışan OBD II kitler. Lpg dönüşüm sektöründe gelinen en son noktadır.

 

scroll up
WhatsApp Destek