Otogaz LPG

22 Mayıs 2012 Salı

Otogaz

A-Aracinizi korumak, otogazin üstün performansini yasamak ve dogayi korumak için mutlaka kullandiginiz otogaz markasinin TS EN 589 Standardi’na uygunlugunu sorgulanmalidir. 
Avrupa Otogaz Kalite Standardi EN 589’un bir uyarlamasi olan otogaz ürün standardi TS EN 589, Türkiye’de 2005 yilindan itibaren zorunlu olarak uygulanmaktadir. Bu standart, araçlarin performansini artiran, emisyon degerlerini düsüren, otogazin temiz ve kaliteli olmasini saglayan yakit özelliklerini ve test yöntemlerini belirlemektedir.
TS EN 589 standardina tamamen uygun olan otogaz ürünü, dönüsümü iyi yapilmis araçlarda kullanildiginda benzine çok yakin bir performans verir ve çekis gücünün düsmesi, titresim, vuruntu gibi sorunlari engeller.
TS EN 589 standardi otogazin kis aylarinda yaz aylarindan daha farkli bir içerige sahip olmasini (propan oraninin yükseltilmesini) gerektirir. Propan orani arttirilmis otogaz, soguk hava kosullarinda aracin daha rahat ve performansli çalismasini saglar.
B-Benzinli araçlar, basit bir dönüsüm isleminden sonra rahatlikla otogaz ile çalisir hale getirilebilir. Otogazli bir araçtan istenen performans, güvenlik ve ekonomiyi saglamanin baslica sarti dogru bir dönüsüm islemi yapilmasidir. Dogru bir dönüsüm için standartlara ve araca uygun bir dönüsüm sisteminin yine standartlara uygun olarak monte edilmesi gerekir.
Otogaz dönüsümü yaptirirken dikkat edilmesi gereken önemli bir konu, dönüsüm servisinin yetkili olup olmadiginin ve standartlara uygun dönüsüm yapip yapmadiginin kontrol edilmesidir. Standart disi malzeme kullanan ve dönüsüm yapmaya yetkisi olmayan yerlerin ayirt edilebilmesi için, dönüsüm servisinin TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi’ne ve Makine Mühendisleri Odasi’ndan alinan SMM Büro Ticaret belgesine sahip olup olmadiginin sorgulanmasi gerekir. Tüm bunlara ek olarak, dönüsüm sonrasinda aracin periyodik bakimlarinin düzenli olarak yaptirilmasi gerekir.
C-Performansli ve güvenli kullanim için otogazli araçlarin dönüsümünün mutlaka standartlara uygun sekilde gerçeklestirilmesi ve bakimlarinin düzenli olarak yaptirilmasi gereklidir.
1-Servise yetki belgesi sorulmalidir. Aracin otogaz dönüsüm islemi mutlaka yetki belgesine sahip bir dönüsüm servisinde yapilmalidir.
2-Dönüsüm ekipmanlarinin standartlara uygunlugundan emin olunmalidir. Dönüsüm servisi tarafindan otogaz montajinda kullanilan elemanlarin tamami ve montajlari ECE R 67 01 ve TSE 12095 standartlarina uygun olmalidir.
3-Dönüsüm sonrasinda servisten dönüsüm projesi ve faturasi mutlaka alinmalidir.
4-Araç muayene raporu alinmalidir. Projenin alindigi ilin Makine Mühendisleri Odasi Subesi’nden sizdirmazlik raporu alindiktan sonra Karayollari Muayene Istasyonu’nda gerekli muayene yaptirilmali ve muayene raporu alinmalidir.
5-Dönüsümü ruhsata isletilmelidir. Daha sonra plakanin bagli bulundugu Trafik Tescil Büro Amirligi’ne gidilerek ruhsata LPG ibaresi isletilmeli ve araç camina LPG etiketi yapistirilmalidir.
D-Otogazin güvenli kullanimi için otogaz kullanicilarinin da benzinli veya dizel araç kullanicilari gibi araçlarinin periyodik bakimlarini yaptirmalari gerekir. Düzenli bakimi yapilmayan her yakit türüne sahip araçta performans ve güvenlik sorunlari ortaya çikabilir.
Aa-Otogazli araçlarda her 10.000 km’de bir yapilmasi faydali olan bakimlar:
1-Elektrik tesisati kontrol edilerek, baglantilarda oksitlenme olup olmadigina bakilmalidir.
2-Buharlastiricilarda (regülatörde) biriken kostik ve yabanci maddeler temizlenmelidir.
3-LPG elektro valfindeki filtre temizlenmelidir.
4-Elektro valflerin ve buharlastirici regülatörün tamir takimlari degistirilmelidir.
5-Ana hortum ve baglanti bilesenlerinin durumu kontrol edilmelidir.
6-Diyafram üzerindeki basinci karsilayan delikte kirin birikip birikmedigi kontrol edilmelidir.
bb-Dönüsüm ekipmaniyla ilgili dikkat edilmesi gerekenler:
1-LPG tanki, kullanim ömrü olan 10 yildan daha uzun süre kullanilmamalidir.
2-Tankin periyodik bakimlari yapilmalidir.
3-Tankin iç/dis/vs epoksi boyasi zaman içerisinde kontrol edilmeli ve yenilenmelidir.
4-Baglama kayislari sik sik kontrol edilmeli, gevseyen kayislar gerdirilerek tank sabit duruma getirilmelidir.
5-Zamanla olusabilecek sertlesme korozyonun etkilerine karsi LPG’nin geçtigi bakir borular 4 yilda bir degistirilmelidir.
E-Güvenli otogaz kullanimi için dikkat etmeniz gerekenler:
1-LPG tanki üzerinde bulunan multivalf, tankin % 80’ini dolduracak sekilde ayarlanmalidir.
2-Multivalfi ve baglantilarini içine alan sizdirmazlik kutusu kapagi mutlaka takilmali, üzerinde kirik ya da çatlak olmamasina dikkat edilmelidir.
3-LPG dolumu sirasinda daha fazla yakit almak amaciyla LPG tanki kesinlikle ileri geri, saga sola sallanmamalidir. Bu hareketler, multivalf ayarinin bozulmasina neden olabilir.
4-Motorun ilk çalistirilmasi veya stop edilmesi durumunda LPG kokusu duyulmasi normaldir. Ancak araç çalismaya devam ederken meydana gelen LPG kokusu herhangi bir sizintiya isaret olabilir. Bu durumda, araç zaman kaybetmeden yetkili servise götürülmelidir. 
5-Aracin LPG ile çalistigini belirten çikartmalar, aracin ön ve arka camina yapistirilmalidir.
6-Araç, günde 2 defa (örn. sabah ilk çalistirmada ve aksam son kullanimda) bir süre benzinle çalistirilarak benzin yakit sisteminin kuru kalmasi engellenmelidir.
7-Güvenilirligini kanitlamis markalarin istasyonlarindan güvenilir marka otogaz alinmalidir. 

scroll up
WhatsApp Destek