• 0546 657 92 57

Otogaz Performans Kaybı Yapar Mı?

Otogaz Performans Kaybı Yapar Mı?

Otogaz Dönüşümü Performans Kaybı Yapar Mı?

                 Otogaz dönüşümü sonrası iki tip kayıptan söz etmek gerekir. İlki hissedilir seviyelerde olmayan (%3-%5) performans kaybı, kullanım esnasında hissedilmeyen cihazlar ile ölçülen kayıptır. Diğeri yanlış işçilik, araç teknolojisine uyumsuz kit seçimi, yanlış malzeme seçimi, kalitesiz işçilik ve standarlara uygun olmayan yakıt seçimi kaynaklı yaşanan kayıp. Yapılan anketlerde kullanıcıların %70 i performans kaybı yaşamadığını % 30 u çeşitli seviyelerde performans kaybı yaşadığından bahsetmekte.

                 Otogaz dönüşümü sonrasında sorunsuz kullanım için verilecek en önemli karar doğru servisi seçmek yönünde olmaktadır. Bu yüzden otogaz dönüşümü kararı aldıktan sonra işlemi yaptıracağınız servisi seçerken iyi araştırma yapmanızı öneririz. 

LPG GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

 LPG sistemi doğru malzeme ve standart a uygun işçilik ile en az diğer yakıtlar kadar güvenli bir yakıttır.Lpg, benzin'in muadili bir yakıt olduğu için güvenlik konusunda ikisini karşılaştırmayı tercih edeceğiz. En az ibaresini açalım ve karşılaştırma ile anlatmaya çalışalım;

LPG tankı ile başlayalım, Tank ağır çelikten yapılmakta ve kalınlığı 3 mm- 6 mm olarak imal edilmektedir, yani LPG tankı benzin deposuna göre en az 3 kat daha kalındır ve plastik veya saç alaşımdan yapılan benzin depolarından daha güvenlidir.Lpg tankı kurşunun delemeyeceği kadar kalın ve darbeye dayanıklıdır.

Diğer konulara geçelim, Benzin Lpg ye göre daha yanıcı bir maddedir. Benzin 246 derece de tutuşurken LPG(propan) 470 derece de tutuşmaktadır.

Benzin ve gaz sızıntılarını karşılaştırdığımız da yanma ve patlama konusunda benzin daha tehlikelidir.Bunu Fifth Gear adlı oto belgesel programının yaptığı bir test ile kanıtlamıştır.(Video bu testi göstermektedir)

LPG Tankının güvenlik önlemlerine gelelim;

  • LPG tankı köşesizdir, sıkışmaya maruz kalmaması veya sıkışma durumunda kulayca kurtulması içindir.
  • Elektro valf bulunmaktadır, elektrik kesildiğinde (kaza, stop etmek veya başka bi nedenden) gaz akışını tankdan keser.
  • Basınç kontrollü valf, regülatörden basıncın azalması (boruya alınan darbe kaçak vs.) sonrasında gaz akışını tanktan keser.
  • Gaz limit sistemi, tanklar için belirlenen %20 lik emniyet payının ayarlamasını yapmakta, sıcak havada LPG nin genleşmesi sorunsalını çözmekte bu sistem.
  • Tahliye valfi, LPG çalışma basıncı 10 bar seviyesindedir buna ragmen tanklar 30 bar a kadar dayanıklıdır ve 27 bar basınç olması durumunda tahliye valfi sayesinde montaj sırasında bağlanan tahliye bacalarından gaz dışarıya atılır.
  • Kurşun erime valfi, en kötü durumda işlev sağlayan bu valf aracın alev alması durumunda depodaki gazın kontrollü yanma ile dışarı atılmasını sağlamaktadır.

 

Etiketler
otogaz,donusum,otogaz-donusumu,otogaz-montaj,otogaz-tasarruf,otogaz-performans,otogaz-performans-kaybi,kaliteli-montaj,duzgun-iscilik,levent-otogaz,sariyer-otogaz,maslak-otogaz,besiktas-otogaz,kagithane-otogaz,seyrantepe-otogaz,avrupa-yakasi-otogaz
scroll up
WhatsApp Destek