TOMDER (Otogaz Montajcılar Derneği)

22 Mayıs 2012 Salı

 'Merdiven altı faaliyet kontrole alındı araç parkının yüzde 20'si LPG'li oldu'

Uzmanlara göre, LPG dönüşümü yaptırılacak montaj servisinin mutlaka TSE yetki belgesi olmalı. LPG cihazının da garanti belgesine bakılmalı. Türkiye'de LPG'li araç sayısının 1.7 milyona ulaştığını söyleyen Tüm Oto Gaz Montajcılar Derneği Başkanı, 'Bunda LPG'nin çevreci bir yakıt olması ve merdiven altının kontrole alınmasının etkisi de önemli' dedi

 

 

right

İSTANBUL - Küresel ısınmanın en büyük sebebinin fosil yakıt kullanımından kaynaklanan karbon emisyonları olması gerçeğinden yola çıkan Tüm Oto Gaz Montajcılar Derneği (TOMDER), küresel ısınma konusunda 'bayram havasında' gerçekleştireceği karnavalla halkı bilinçlendirecek. TOMDER ve Otogaz Dergisi'nin birlikte düzenlediği 'LPG Oto Gaz Karnavalı', 20-24 Ağustos 2007 tarihleri arasında İstanbul Altunizade Açık Otopazarı'nda yapılacak. Karnavalda, hafta boyu sürecek bir dizi konser ve dans gösterileri, çeşitli yarışmalar, panayır alanı ve katılımcılara ait standlar yer alacak. TOMDER Başkanı Asım Şafak, Türkiye'nin, Güney Kore, Japonya ve Polonya'nın ardından dünyanın en büyük dördüncü, Avrupa'nın ise ikinci büyük oto gaz pazarı olduğunu kaydetti.
 AB'de teşvik ediliyor

LPG'li araç teknolojilerindeki gelişmeler ve tüketicilere yönelik bilinçlendirme kampanyalarının Türkiye'de oto gaza olan ilgiyi her geçen gün daha da artırdığına işaret eden Şafak, şöyle dedi: "Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Makine Mühendisleri Odası ve derneğin çabalarıyla sektördeki merdiven altı ve standart dışı faaliyetler şu anda yok denecek kadar azaldı."
Şafak, "Ülkemizde yaklaşık 1 milyon 700 bin LPG'li araç bulunuyor. Toplam araç parkının yaklaşık yüzde yirmisine tekabül eden bu sayı ülkemiz açısından oldukça sevindirici" dedi. Bu rakama her yıl 150 bin civarında yeni LPG'li araç eklendiğini belirten Şafak, ekonomik ve çevreci bir yakıt olan LPG oto gazın dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinde ve AB'de teşvik edildiğini kaydetti. Şafak şöyle dedi: "Şu anda ülkemizde oto gaz, yalnızca fiyat anlamında diğer yakıtlara göre kısmi bir destek görüyor. Gelişmiş ülkelerle kıyasladığımızda bu teşvik çok yetersiz. Çoğu AB ülkesinde LPG'ye geçen araç sahiplerinin dönüşüm maliyetlerinin bir kısmı devlet tarafından karşılanıyor, LPG'li araçlara vergi teşviki uygulanıyor ve yine çoğu ülkede LPG'li araçlardan otopark ücreti alınmıyor."

Dönüşüm 1200 ile1500 YTL


Şafak, son model otomobillere aracın elektronik ve motor sistemlerine hiç zarar vermeden elektronik beyinle uyumlu çalışabilen 'sıralı sistem' denilen teknolojiyle LPG dönüşümü yapılabildiğini ve aracın orijinalliğinin bozulmadığını anlattı. Ortalama LPG dönüşüm maliyetinin 1200 ile 1500 YTL civarında olduğunu belirten Şafak, "Araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken en önemli husus, dönüşüm yaptırılacak montaj servisinin TSE yetki belgesine sahip bulunması ve taktırılan markanın garanti belgesinin mutlaka sorgulanması olduğunu hatırlattı. Küresel ısınmaya da dikkat çeken Asım Şafak, araçlarında LPG kullananların küresel ısınmaya karşı, dünyanın ve çocukların geleceği için, bilinçli ya da bilinçsiz küçük de olsa bir katkıda bulunduklarının altını çizdi. (Radikal, aa)

 Karbon ve kükürt düşük

  • LPG diğer yakıt cinslerinden daha çevre dostu olarak biliniyor.
  • Çünkü yüksek yanma verimliliğinden dolayı, arkasında çok daha az atık bırakıyor ve içindeki kükürt oranı çok düşük. Yüksek verimli, ekonomik, çevre dostu olarak tanımlanan oto LPG, dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde kullanılıyor.
  • LPG'nin en önemli özelliği, basınç uygulanarak sıvılaştırıldığından hacmi önemli ölçüde azalıyor. Bu özelliğiyle, taşıma, depolama ve ölçme işlemleri kolaylıkla yapılabiliyor.
  • LPG sıvı halde iken gaz haline oranla yaklaşık 250 kat yoğun.
  • Normalde renksiz ve kokusuz olan LPG, kolaylıkla ayırt edilmesi için, etil merkaptanla kokulandırıyor.
  • Özellikle LPG yakıtı kullanan araçların motor yakıtının düşük kirlilik özellikleri kanıtlanmış. Amerikan Maden Bürosu yönetiminde gerçekleştirilen
  • araştırmalarda, LPG kullanılan motorlarda karbon monoksit tesiri benzine göre yüzde 50-90 oranında, hidrokarbon tesiri ise yüzde 38-62 oranında daha düşük çıktı.
  • LPG takılan araçlarda iyi bir montaj ve uygun bir ayarlamayla benzinli araçlara oranla oldukça düşük egzoz gazı emisyon değerlerine ulaşıldı. Karbondioksitte yüzde 70, HC'de yüzde 40 azalma sağlandı.
  • LPG gaz olduğundan hava/gaz karışım oranı uygun olduğundan (havayla iyi karıştığından) tam olarak yanıyor. Dolayısıyla yanma verimi yüksek. Bu da egzoszun kötü koku yaymasını engelliyor.
scroll up
WhatsApp Destek