TÜKETİCİLER LPG DEN VAZGEÇMEZ

29 Nisan 2014 Salı

1- LPG'ye yapılan zammı nasıl değerlendiriyorsunuz.

 

Bilindiği gibi LPG, uzun yıllar ülkemizde devlet tarafından sübvansiyon uygulanan ürünlerden biriydi. Bunun anlamı, devlete ait olan rafineri yurt dışından LPG’yi ithal eder, dünya piyasalarından fiyatı ne olursa olsun, LPG devletin belirlediği satış fiyatıyla LPG dağıtım şirketleri tarafından tüketiciye sunulurdu. Ancak iki binli yılların başlarında LPG Piyasası Kanunu’nun da çıkmasıyla beraber LPG piyasası tamamen serbestleşti ve fiyat serbest ekonomi kurallarıyla belirlenmeye başladı. Ancak fiyat belirlemenin de bir takım istisnaları var. İlgili konuna göre EPDK tarafından yayımlanan yönetmelikler uyarınca, LPG ve akaryakıt ürünleri ulaşılabilir dünya piyasası fiyatlarının üzerine geçemiyor. Böyle bir durum gerçekleştiğinde    EPDK ilgili şirketleri uyarıyor ve gerekli yaptırımları uyguluyor. Türkiye’nin rafinerilerdeki LPG üretimi yurt içindeki talebi karşılayamamaktadır. Ülkemizde 4 milyon tona yakın LPG tüketimi varken üretim 1 milyon tonu bile yakalayamamaktadır. Her yıl ülkemize LPG dağıtım şirketleri ve TÜPRAŞ rafinerisi tarafından ithal edilen 3 milyon tona yakın LPG girmektedir. Netice de ithalatı gerçekleştiren firmalar da dünya piyasalarındaki dalgalanmaları fiyatlarına yansıtıyorlar.

 

2- LPG ye yapılan zammın sebebi nedir.

 

LPG gibi kimi ürünlerin fiyatları petrol fiyatlarından bağımsız olarak mevsimsel olarak değişimler gösterebilir. LPG de esas olarak hidrokarbon yakıt olduğu için fiyatını temel olarak dünya ham petrol fiyatları belirlemektedir fakat ürünün kendi piyasasındaki özellikleri sebebiyle arz-talep dengesi yüzünden mevsimsel farklılıklar oluşabiliyor. LPG’yi oluşturan propan ve bütan gazlarının ayrı ayrı fiyatları mevsime bağlı olarak değişebiliyor. Ancak LPG fiyatını belirleyen LPG şirketlerinin fiyat analizlerini daha uzun dönemli yapmaları mümkün olabilir mi acaba diye kendimi düşünmekten alıkoyamıyorum. LPG tüketicilerin temel olarak ekonomik sebeplerden tercih ettiği bir ürün. LPG şirketlerinin de dönemsel fiyat ayarlamalarını yaparken uzun vadeli stratejiler belirlemesi ve Sektörel çıkarları göz önünde bulundurması gerekir diye düşünüyorum. Bu sektörde fiyatı belirleyen kuruluşların her zaman psikolojik kırılma noktalarını göz önünde bulundurması gerekiyor. Elbette ticari hiçbir kurumdan zarar etmesi beklenemez, istenemez ama psikolojik kırılma noktalarına dikkat etmeleri sektör adına daha faydalı olabilir.

 

 

3- Zam oranında Uluslararası piyasa ve üreticilerin etkinliği nedir.

 

LPG fiyatlarını, ham petrol fiyatları, döviz kurları vb etkenler belirlediği gibi mevsimsel farklılıklar da belirlemektedir. Son yaşadığımız zamların Akdeniz havzasında ve Suudi Arabistan kaynaklarında yaşanan fiyat yükselmelerine bağlı olduğunu düşünüyorum. Bunun yanında son dönemde görülen döviz kurlarındaki yükselmelerin de fiyata direk etki edebileceğini düşünüyorum.

 

 

4- LPG ye yapılan zammın montaj sektörüne bir etkisi olacak mı?

 

Benzin fiyatlarındaki artış nasıl LPG montajlarına direk etki ediyorsa, LPG fiyatındaki artış da yeni montajlara menfi yönde etki etmektedir. Ancak otogazın ülkemizdeki on beş yılı aşkın serüveni sonunda tüketici algısında LPG’ye yönelik bir güven oluştu. Kısa dönemde yeni montaj sayılarını belki psikolojik olarak etkileyebileceğini düşünsek bile fiyat artışlarının dönemsel olduğunu artık tüketiciler biliyorlar. Zamlara rağmen orta ve uzun vadede değerlendirildiğinde benzin, motorin ve LPG arasında tüketici için en uygun seçeneğin LPG olduğunu artık tüketiciler biliyorlar ve hesaplayabiliyorlar. Bu nedenle LPG’ye yapılan son zamların LPG montajlarını çok ciddi anlamda etkileyebileceğini düşünmüyorum. Kaldı ki son zamların dönemsel ve Suudi Arabistan kaynaklı LPG’nin fiyatındaki artıştan kaynaklandığı çok açık. Orta ve uzun vadede bu zamların benzin, motorin ve LPG arasındaki fiyat dengesini bozamayacağı görüşündeyim.

 

 

 

LPG'YE yapılan son zam sebebiyle diğer benzin ve motorin yakıtlarda zam beklentiniz

 

Netice de akaryakıt ürünlerinin fiyatlarını belirleyen paradigmalar belli. Benzin ve motorin fiyatları yükselirken LPG’ye zam beklentisi bu piyasanın dinamiklerine uygun ancak LPG fiyatlarının mevsimsel yükselişinden dolayı benzin ve motorine zam geleceğini beklemek bana pek gerçekçi gelmiyor. Bu demek değil ki önümüzdeki dönemde bu ürünlere zam gelmez. Benzin ve akaryakıta zam gelse dahi bunu sebebi LPG  fiyatlarının yükselmesi olamaz. Araçlarına yeni LPG taktırmak isteyen araç sahipleri gönül rahatlığı ile LPG montajlarını yaptırabilirler. Zira on beş yılda oluşan akaryakıt ürünleri arasındaki fiyat dengesi, beir gece de yapılan zamlarla kolay kolay değişmez.

     Asım ŞAFAK

     Oder Yön.Krl.Bşk.

 

scroll up
WhatsApp Destek